Інтернет – мережі. Варто знати!

Інтернет - мережі. Варто знатиЧому так швидко розвиваються такі відомі мережі як Facebook та Google? Які закони розвитку мереж? Яким чином вірус може попасти з Африки, наприклад, до вашого комп’ютера?

Виявляється, на ці та інші запитання можна знайти відповіді, вивчаючи теорію мереж. Працюючи над науковою роботою «Схеми відношень», я віднайшов багато цікавих фактів. Справа у тому, що мережі також базуються на встановленні певних відношень між елементами.

Усі ми знаємо про соціальні мережі та користуємося ними, але є й такі, про які ми навіть не здогадуємося. Наприклад – ЖИВА мережа!

Здивовані? Наведемо конкретне визначення: «Жива мережа – це сукупність зв’язків (відношень), які поєднуються, підкоряючись певним правилам. Вони постійно змінюються. З часом у певних місяцях мережі виникають нові зв’язки, що формують нові структури. Мережі  й справді «живуть».

Ці зміни та закони, які їм підкоряються вивчає область науки, що має назву «теорія мереж».

Гарним зразком роботи мереж можуть бути мапи, наприклад.

Інтернет - мережі. Варто знати!Вони показують, які місця й села сполучаються мережею шляхів сполучень. У Інтернет мережі також хаби та вузли сполучаються немов вулицями та шосе лініями мережі.

Швидкість розповсюдження мереж в Інтернеті дуже швидка. Вона описується степеневою та логарифмічними функціями, що дозволяють вивчати закони на математичному рівні. При цьому дуже мала зміна параметру веде за собою суттєві зміни у мережі.

Прикладом того, як утворюється мережа, може бути робота алгоритму пошуку сервісу Google. Якщо збільшується кількість зв’язків навколо певного запиту, наприклад,  слова «друг», починається пошук можливих слів, що використовують слово – друг.

Google розроблено математичну модель, яка може прогнозувати появу нових зв’язків. Алгоритм накопичує інформацію до будь-якого об’єкту пошуку. При підвищенні кількості запитів знаходиться потрібне слово та видається користувачу, утворюється так званий вузол, який в результаті становиться хабом, що зв’язує багато вузлів.

Чим більше зв’язків буде відкрито, тим більш розгалуженою буде мережа. Тобто, чим більше запитань, тим потужніша пошукова мережа! Розповсюдження її вже підкоряється логарифмічним законам. При цьому працюють шість степенів віддаленості.

Інтернет - мережі. Варто знати!

Якщо ви порівняєте найближчого друга чи просто знайомих у мережі Facebook, то всі вони будуть знаходитися на відстані не більше шести осіб. І на мапі вашої соціальної мережі виникатимуть області, що з’єднуються загальними зв’язками  між друзями.

При підготовці статті були використані матеріали відео уроку каналу TED: Networktheory – Marc Samet.

Інтернет - мережі. Варто знати!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *