Кроки до власної думки

Кроки до власної думкиСьогодення підтверджує, що існує чимало технологій впливати на рішення людини, її світогляд, політичні вподобання, нарешті, на вибір споживача. Інколи, зробивши неправильний крок у житті, людина  з жахом задає собі питання: “Де були мої очі? Чим я думала?”

Частіш за все – зовсім не думала, бо відсутні навички правильно аналізувати події та мати власну критичну думку. Отримати їх нелегко, більшість із нас набуває таких навичок із життєвим досвідом, придбавши власні “синці на гулі”. Може варто навчитися цьому трохи раніше, щоб вберегти себе від необачливих вчинків на їх наслідків?

Спробуємо розглянути п’ять кроків до критичного мислення на основі уроку каналу TED.

Кроки до власної думки

Погодьтеся, щоденно перед нами виникає маса ситуацій, що потребують вибору, деякі зовсім незначні, але є й ті, що суттєво впливають на наше подальше життя. Це може бути вибір політика, за якого ви голосуєте, дієти, що буде корисна вашому організму. Отримуючи листа на електронну пошту, варто подумати, чи може воно зробити вас мільйонером… тощо.

Саме критичне мислення може допомогти нам зробити правильний вибір. Це спосіб обережно розібратися у протиріччях ситуації, виявити приховані проблеми, “спіймати” ознаки маніпуляції і вже після цього прийти до правильного для себе рішення.

Звичайно слово “критика” ми сприймаємо як негативну дію. Насправді так воно і є, бо замість вибору, який вам нав’язують інші, ви досліджуєте усі можливі варіанти та даете їм скептичний аналіз. Ваш мозок в такому разі прибирає усе, крім найважливішої корисної інформації й захищає вас від маніпуляцій іншими.

Отже п’ять кроків процесу.

Перший крок

Сформулюйте правильно свою проблему.

Іншими словами – треба зрозуміти власну мету. Наприклад, ви хочете спробувати якусь новомодну дієту. Причини можуть бути різними – обіцяний супер результат через короткий час. Але варто зрозуміти, чого саме ви хочете досягти цією дієтою:

  • скинути вагу;
  • покращити харчування;
  • підвищити життєвий тонус.

Саме це дозволить вам зрозуміти, чи ця нова ідея відповідає вашим потребам, чи це просто данина моді?

Другий крок

Зберіть інформацію.

Це дозволить вам визначити, що важливо для вирішення вашої проблеми. Ви можете за порадою звернутися до експерта, проаналізувати доводи інших людей, почитати книги, використати інформацію Інтернет-джерел. Це наблизить вас до прийняття правильного рішення.

 

Третій крок

Використайте інформацію.

Для цього потрібно навчитися задавати питання самому собі, та відповідати на них. Наприклад:

  • Які ідеї працюють?
  • Яка виникне відповідальність за прийняття такого рішення?
  • Чи має сенс моя особиста інтерпретація отриманої інформації?

Розглянемо варіант листа, що обіцяє мільйони!

Замисліться:

  • ” На що я сподіваюся у даній ситуації?”,
  • “Чи вважаю я, що відправник говорить правду?”
  • “Чи логічно думати, що я дійсно виграю гроші, спираючись на факти?”

Четвертий крок

Подумайте про наслідки свого вибору.

Наприклад, ви обираете кандидата в мери, сподіваючись, що він виконає свої обіцянки: знизить тарифи на бензин, побудує нову трасу та завод, тощо… Звучить красиво, але, якщо бензин стане дешевше та доступніше, збільшиться кількість автомобілів, з’явиться новий завод у вашому районі, як це буде впливати на екологічний стан, зокрема й на ваше здоров’я?

Ось чудовий приклад ілюзії, яка перетворюється у реальність з іншої точки зору:

Про будь-які наслідки варто замислитися.

П’ятий крок

Вивчить різні точки зору.

Наприклад, задайте запитання: “Чому стільком людям імпонують стратегії кандидатів із протилежними поглядами?” Навіть, якщо ви не згодні якоюсь думкою, порівняйте різні точки зору на ту чи іншу подію. Спробуйте зрозуміти, чому програми кандидата, які вам не подобаються, можуть бути гарними для інших? Це дозволить наблизитися до більш виваженого рішення.

Метод п’яти кроків – це лише один із засобів, який може допомогти збільшити кількість правильних рішень у нашому житті. Безумовно, завжди можна помилитися. Неправильним буде і висновок взагалі не приймати ніякого рішення. Наше життя складається з низки змін, проблем і питань, які ми повинні аналізувати й розв’язувати. Головне, мати власну думку і не до

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *