“ФЕЄРІЯ ЧИСЕЛ”. СТОРІНКА 2. “ЦІКАВЕ У СВІТІ ЧИСЕЛ”

конспект заходу

Сторінка 2. «ЦІКАВЕ У СВІТІ ЧИСЕЛ» Слайд 11

Числа настільки ввійшли в життя людини, що їм почали приписувати різні магічні властивості. Так багато хто не полюбляє числа 13, а число 666 називають «звіриним числом», що приносить нещастя.

Недавнє опитування більше 44 000 людей виявило, що найулюбленішим числом у світі стало число 7. Числа 3, 8,  4 і 5 були на другому, третьому, четвертому і п’ятому місці за популярністю відповідно. Як не дивно найбільш непопулярним числом стало число 110. Але яке значення мають ці числа і чому так багато людей любить число 7?

Спробуємо дати відповідь на це питання.

Слайд 12  Був час, коли найбільшим числом вважали число 3. Про це свідчить той факт, що числа, менші від трьох, мали окрему назву: один – сонце або місяць, два – очі, вуха, крила, руки. Число 3 позначалося словом «багато». Звідси пішли різні прислів’я, заклинання, благословення: «Ходила три дні та виходила злидні», «Набрався три копи лиха», «Бог любить трійцю», «Тричі благословенний» і т. п. навколо числа три створювалися легенди, повір’я. Так, у Вавилоні поклонялися трьом головним божествам – Сонцю, Місяцю і Венері. У Єгипті також було три головних бога: Юпітер, Марс, Квірін – три бога долі та три бога краси. «Три» вважали числом божественним, священним, символом досконалості. У римлян богиня полювання Діана, а в Індії бог Шіва зображалися з трьома обличчями. Від релігії та міфів стародавнього світу християнська релігія також запозичила ідею три ликового Бога Слайд 13: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий.

Числова містика проникла і в художню літературу. В казках злий цар посилає героя «за тридев’ять земель, в тридесяте царство». У казці Слайд 14 «Ілля Муромець і Соловей Розбійник» три старці дають Іллі тричі напитися, після чого відразу зникає його недуга і в нього з’являється багатирська незвичайна сила…

Слайд 15  Пізніше роль граничного (найбільшого числа) почало відігравати число 7 – це також число Всесвіту і поєднує в собі небеса, символом яких є число 3 і Землю, що асоціюється з числом 4. Це число неодноразово з’являється  протягом всієї історії і в різних культурах. Про це прислів’я та приказки: «Сім раз відмір, один раз відріж», «Семеро одного не ждуть», «Сім п’ятниць на тиждень».

Щоб запевнити в непохитності даного слова чи клятви, часом говорять: «Міцно, як сім», а вираз «він на сьомому небі» означає «він безмежно щасливий». Через те, що число 7 відповідало кількості небесних світил, що вирізняються серед інших: Сонце, Місяць, Венера, Марс, Юпітер, Меркурій, Сатурн, його стали вважати «священним». На честь числа 7 було запроваджено семиденний тиждень, Слайд 16  було 7 стародавніх чудес світу, 7 континентів, Слайд 17    7 кольорів веселки,  7 основних музичних нот. З усіх чисел від 1 до 10, число 7 є арифметично особливим. Це єдине число, яке не можна помножити або розділити на інше число в цій групі. Так, наприклад, 1, 2, 3, 4 і 5 можна подвоїти , і вони будуть перебувати в межах групи від 1 до 10. Числа 6, 8 і 10 діляться на 2, а число 9 ділиться на 3.

Слайд 18-19  Число 5 – згідно Піфагору, – це досконале число людського мікрокосму. Аристотель також додав 5-й елемент до 4-х стихій (вогонь, вода, повітря, земля) і назвав його, ефіром, що стало основою більшості духовних практик стародавніх алхіміків. Також число 5 має духовне значення і символізм в інших культурах.

         Слайд 20 Число 8 – вважається числом досконалості. Воно асоціюється з нескінченністю, а у древніх єгиптян вважалося числом рівноваги і космічного порядку. Воно вважається щасливим числом у японській і китайській культурі. Піфагорійці вірили, що число 8 є символом любові і дружби.

Слайд 21   У стародавніх  пам’ятках число 12 зустрічається дуже часто і завжди в дивній ролі. У пророка було 12 послідовників, герой повинен був здійснити 12 подвигів. Стародавні греки поклонялися 12 богам. Також люди давно знали шлях, який проходить Сонце за рік по зоряному небу. Тому вони рік поділили на 12 місяців.

Слайд 22  У багатьох країнах деякі речі продають дюжинами. В столовий сервіз входить 12 глибоких, 12 мілких ,12 маленьких тарілок, а в чайний – 12 чашок, 12 блюдець і т. ін.

Слайд 23   Під час археологічних розкопок у Китаї та Індії були знайдені квадратні амулети. Квадрат поділений на дев’ять квадратиків, у кожному з яких написано по одному числу від 1 до 9. Дивовижно, що суми чисел у кожному рядкові, в кожному стовпці і по кожній з двох діагоналей дорівнювали одному й тому самому числу 15.

Слайд 24   Самим нещасливим числом у світі вважається число 13. Навіть у наші часи, ви можете помітити, що у деяких містах не має 13-го трамвая і квартири №13. У 1930 році в Лондоні кілька тисяч чоловік підписали петицію з вимогою про заміну на будинках всіх номерів 13. У США в деяких висотних будинках немає поверху № 13, а в готелях – кімнати № 13.  Але багато народів відчувають забобонний страх перед іншими, на перший погляд безневинними числами. Слайд 25   Наприклад, італійці не люблять число 17. Адже, воно нагадує їм про далеких предків – стародавніх римлян, які часто наносили на надгробки символи VІХІ. Слайд 26   Цей напис означав «Мене більше не має» або «Мій життєвий шлях пройдено». Звичайно, римськими цифрами число 17 – це ХVІІ. Але в написі VІХІ можна легко розгледіти 6 і 11, які в сумі мають 17.

Слайд 27   А ось китайці, корейці та японці бояться числа 4, адже в цих східних країнах воно асоціюється зі смертю. Фобія настільки сильна, що в багатоповерхівках часто немає поверхів з четвіркою в кінці, а в житлових будинках – аналогічних квартир.   Слайд 28   Розповідають, ніби Карл VI, імператор так званої «Священної Римської імперії», дуже любив цифру чотири.

У країні було чотири столиці, в кожній з них сидів один з чотирьох великих князів. Жив імператор у чотирьох великих палацах, займаючи в них по чотири кімнати. В кімнатах було по чотири вікна, четверо дверей, чотири столи й чотири світильники.

В урочистих випадках імператор надівав чотирикутну корону, виготовлену із сплаву чотирьох металів. Імперію свою він поділив на чотири частини, армію – на чотири корпуси.

Він їздив у кареті, яка була запряжена чотирма кіньми, носив одяг чотирьох кольорів і розмовляв чотирма мовами, їв він чотири рази на день, їжа його складалася з чотирьох страв, запивав він її вином чотирьох сортів.

У Карла IV було четверо дітей. Коли він помирав ,біля його ліжка було четверо лікарів і четверо духівників, кожний з яких писав заповіт однією з чотирьох мов.

      Слайд 29   Найпізніше з’явилося число нуль, яке стало основою сучасної математики. Вперше нуль був придуманий вавилонянами приблизно 2 000 років тому.  Хоча ми починаємо рахувати з одиниці, математики і програмісти рахують з нуля. Він відомий, як нейтральний елемент. Якщо ви додасте до або віднімете від будь-якого числа нуль, число не зміниться. Якщо помножити будь-яке число на нуль, ви отримаєте нуль, але ви не можете розділити число на нуль. Не існує нульового року в системі числення. Так, йде 3 рік до нашої ери, 2 рік до нашої ери, 1 рік до нашої ери, а потім 1 рік нашої ери, 2 рік нашої ери і так далі.

Слайд 30    Нуль — це єдине число, яке не можна написати римськими цифрами.

Нуль – зручна позначка початку шляху. Слайд 31   Якщо ви їдете автострадою, повз вас проносяться кілометрові стовпи: 10 км, 11км, 12 км… Від чого? Слайд 32  Від головного поштамту того міста, звідки ви виїхали. Відстань від поштамту до нього самого дорівнює нулеві. На залізницях України всі відстані рахують від Києва, тож він – це позначка на карті залізниць. А позначка, від якої одраховують відстані в Угорщині, особлива. Слайд 33   У цьому місці (воно в центрі Будапешта) зведено пам’ятник нулеві. Жодна інша цифра не удостоїлася такого шанування!

Продовження:

“ФЕЄРІЯ ЧИСЕЛ”.  СТОРІНКА 3. “ЧИСЛА ВЕЛЕТНІ”

Початок:

“ФЕЄРІЯ ЧИСЕЛ”. СТОРІНКА 1. “ЧИСЛА ТА ЇХ ІСТОРІЯ”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.